Strachy

STRACHY

Ať se nám to líbí či ne, po celou dobu našeho života nás provází všechny možné strachy. Strach k naší existenci prostě patří.

Ty malé strachy dokážeme snadno překonat sami, některé strachy zvládáme a máme je pod kontrolou. Přirozený strach nám může zachránit život a některé strachy nás doslova paralyzují a dokáží nás celý život trápit.

Zcela se zbavit strachu nejde.

Můžeme se však naučit rozpoznávat "zdravý"- pro nás užitečný strach od strachu, který nás ničí a nedovoluje nám se rozvíjet.

A právě s takovými "neužitečnými" strachy můžeme pracovat.

Co je vlastně strach?

Strach je emoce, která vzniká jako reakce našeho těla na hrozící nebezpečí.

Co vnímáme jako nebezpečné si určujeme sami  - částečně jsme ovliněni výchovou, částečně osobní zkušeností.

Neurovegetativní reakce našeho těla na emoci strachu jsou různá - zblednutí, bušení srdce, chvění, zrychlené dýchání, zvýšení krevního tlaku, pocení. Naše tělo nás tak upozorňuje na nebezpečí a strach nás motivuje se nebezpečí vyhnout.

Tělo nám vysílá signály, které mají za cíl vyprovokovat akci.

Přirozeně nás ochránit.

JAK NA STRACH A JEHO PROJEVY

Je dobré své tělo vnímat, naslouchat mu, porozumět a naučit se s ním pracovat.

Na základě vlastní zkušenosti vím, že to jde a je to jen na nás. Pokud zvládneme sami sebe, přinese nám to klid a pohodu.

Přestaneme-li sami se sebou bojovat, dokážeme-li svůj strach přijmout, zkusíme-li mu porozumět a pochopíme-li, že je tu pro nás, pak také dokážeme hledat a nalézat cesty Jak svůj konkrétní strach pustit.

Dokážeme-li se orientovat ve svých emocích, naučíme-li se je zvládat a správně projevovat, srovnáme-li si myšlení - co pro nás je a co už není  a máme-li své tělo rádi, pak jsme v souladu sami se sebou a dokážeme všechno.

Často řešené strachy z mé praxe :

  • strachy v osobním životě
  • strachy ve škole
  • strachy v práci

Zeptejte se

Kontakt

Mgr. Hana Jurásková Na Florenci 1686/9
Praha 1
111 71
608 419 657
juraskova@vhlave.cz